Breaking News

Vajinal Kaşıntının Nedenleri

 

 

Vajinal kaşıntının nedenleri kadınların büyük bir çoğunluğunun merak ettiği bir konudur. Vajinal kaşıntı neredeyse her kadının yaşamı boyunca farklı dönemlerde ve farklı zamanlarda yaşadığı bir sağlık problemidir. Bu durum bireyin günlük yaşantısında rahatsız edici olmaktadır. Tabiki doğru teşhis ve tedavi yöntemi ile kolay bir şekilde çözüm bulunabilir. Bunun kadınlar arasında olağan bir durum olduğunu unutmamak ve telaş yapmamak gerekir.

 

 En Bilinen Vajinal Kaşıntı Sebepleri

 

Öncelikle bilinmesi gereken kişinin bu kaşıntıya sebebiyet verebilecek bir şey yapıp yapmadığıdır. Bu durumda yapılan hatanın bilincinde olarak tedavi sürecini hızlandırmak mümkündür. Vajinal kaşıntının nedenleri arasında ilk akla gelen mantar enfeksiyonu olabilir. Ancak tek sebep bu olmayabilir. Başlıca sebepler;

 

Mantar enfeksiyonları

 

Cilt tipine uygun olmayan kimyasal madde kullanımı

 

Cinsel birliktelik

 

Psikolojik etkenler

 

Cilt rahatsızlıkları

 

Menopoz dönemiyle ilgili belirtiler

 

Hamilelik

 

Adet dönemi rahatsızlıkları

 

Kişisel temizliğe özen göstermemek

 

Belirtilenler dışında da benzeri durumlar cinsel sağlık durumların da vajinal kaşıntının nedenleri arasında sayılabilir. Doğru sebebi teşhis edebilecek kişi kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Gerekli durumlarda üroloji gibi farklı uzmanlık alanlarına yönlendirme yapılabilir.

 

 Vajinal Kaşıntı Hangi Durumlarda Nasıl Oluşur?

 

Kadın erkek fark etmeksizin her insan kişisel temizliğine gereken özeni göstermelidir. Bu daha çok cinsel ilişkide önem taşır. Eğer partnerlerden birinde enfeksiyon varsa bir diğerine bunu bulaştırabilir. Bu durum kadınlarda vajinal akıntıya ve beraberinde kaşıntıya neden olur. Adet dönemine yakın zamanlarda cinsel ilişkiye girmek de vajinal kaşıntıyı tetikleyebilir.

 

Umumi tuvalet kullanımı genital bölgede istenmeyen hijyen problemlerine yol açabilir. Özellikle iş yeri ve avm gibi alanlarda ortak tuvalet kullanımı mantar enfeksiyonunun kolayca yayılmasına neden olur. Mantar kaynaklı vajinal kaşıntıda akıntı yoğun kokulu olur ve yapısı peynire benzetilir. Menopoz, adet ve hamilelik dönemlerindeki hormonal değişiklikler de vajinal kaşıntının nedenleri arasındadır.

 

Vücudu temiz tutabilmek için kullanılan kimyasal ürünler her cilt tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Örneğin duş jelleri, genital bölge temizleyicileri, günlük hijyenik pedler cilt tipinize uygun olmadığında cildiniz farklı reaksiyonlar gösterebilir. Son olarak bazı antibiyotik ilaçların yan etkisi olarak da vajinal kaşıntı rahatsızlığını yaşayabilirsiniz.

 

 Vajinal Kaşıntıyı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 

Vajinal kaşıntının nedenleri birden fazla olabilmekle birlikte buna göre rengi, kokusu ve şiddeti değişiklik gösterebilir. Her akıntı kaşıntıya sebep olmayabilir. Ama bu ilerleyen dönemlerde vajinal kaşıntı başlamayacağı anlamına da gelmez. Kaşıntı nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir başkasına iyi gelen yöntem sizin sağlığınızı daha da kötü hale getirebilir.

 

Bu sorunları engellemek için öncelikle bir uzmana danışılmalıdır. Sebebi teşhis edildikten sonra akıntı ve kaşıntının tekrarlamaması için bazı önlemler alınmalıdır. Cilt tipine uygun temizlik ürünleri belirlenmeli ve alerjik reaksiyon gösteren antibiyotiklerin kullanımından kaçınılmalıdır. Bahsedilen fiziksel sebeplerin yanısıra psikolojik etkenlerde göz önünde bulundurulmalı ve stresten kaçınılmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içerik nedir? medyum