Breaking News

BİST100 endeksi

Geçen hafta yurtdışı piyasalarda, Fed söylemleri ile ilgili endişeler etkili olurken, Pazartesi günü ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı olması sonrasında hacimlerin düşük olmasının da etkisiyle risk iştahı düşüktü.

Delta varyantı etkisi de baskı unsuru olmaya devam ediyor. Her ne kadar aşıların varyantlar üzerinde etkili olduğu açıklansa da bazı ülkelerin kısıtlamalara geri dönmesi tedirginlik yaratıyor.

Yurtiçi piyasalarda yön arayışı devam etti. Geçen haftayı satıcılı geçiren endeks haftanın ilk gününde tepki alımlarıyla hareket etti. İkinci gün ise endeks güne hafif alıcılı başlangıç yaptı. ABD PMI verilerinin beklenin altında gelmesi sonrasında küresel piyasalarda oluşan negatiflik BİST100 endeksine de yansıdı. Özellikle bankacılık sektörü paylarına gelen satışlar sonrasında endeks günü %0,72 oranında düşüşle 1.382 seviyesinden tamamladı. Endekste 200 g HO’nun üstünde kalınması yukarı yönlü hareketin devamı için pozitif. 1.400 seviyesi psikolojik seviye olarak ön plana çıkıyor.

Almanya’da ZEW beklenti endeksi Temmuz’da imalat sektöründeki sıkıntılar ve virüste yeni varyantların görülmesiyle geriledi. Almanya’da yeni coronavirüs varyantlarının ortaya çıkması ve imalat sektöründeki sıkıntılar yatırımcı güveninde düşüşe neden oldu.

ABD’de dün açıklanan PMI rakamları beklentilerin altında kaldı. Markit Bileşik PMI , Mayıs’ta 68,7’ye yükselmesinin ardından Haziran’da 63,7 ile beklenti altında kaldı. Hizmet PMI ise Mayıs’ta 70,4 ile zirve yapmasının ardından Haziran’da 64,6’ya geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içerik nedir? Yurtdışı eğitim danışmanlığı Kadıköy
Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri