Breaking News

Kalpte Oluşan Yara İzleri Kaynaklı Ritim Bozukluğu Tedavisi: 3D Destekli Ablasyon Prof.Dr. Sedat Köse


Hasta ve doktorların yüksek dozda radyasyona maruz kalmaları tıpta önemli bir sorundur. Radyasyonlu işlemlerde aslen hasta daha kaliteli bir sağlık konforuna geçirilmeye çalışılırken bir yandan zarar da görür. Hayatının çok büyük bir kısmını hastanede bu işlemleri yaprak geçiren doktor ve teknisyenlerinse maruz kaldığı radyasyonun uzun vadede vereceği zararlar tartışılmaz derecede riskli ve önemli bir konudur. 3D Destekli Ablasyon sistemi ise daha az radyasyonlu bir işlem vaat eder. Bu özelliğiyle oldukça parlayan bir tedavi sistemi haline gelmiştir. Atriyal fibrilasyon olarak adlandırılan hastaların veyahut kalp ameliyatı esnasında oluşan kalpteki yara izlerinden kaynaklandığı bilinen kalp çarpıntısı nın diğer bilinen yöntemlerle çözülmesi oldukça zordur. Bu listeye, kalp enfarktına bağlı kalpte oluşan yara izleri tanısına sahip olan hastalarda eklenebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, diğer tedavi yöntemleri çok zayıf kalacağından 3D destekli ablasyon sisteminden yararlanılabilir. Bu yöntem, kalbin iç yüzeyinin görüntüsünü 3 boyutlu olarak çıkarmaya hizmet eder. Böylece çarpıntıyı sebep olan bölgeler ve sorunun açığa çıkmasını sağlayan nedenler çok daha rahat ve net şekilde saptanabilmektedir. Radyasyon oranının oldukça düşük olması da bir diğer olumlu etkisidir.
3 boyut destekli ablasyon işleminin uygulandığı hastalar çok uzun süreli bir yöntem olduğundan ve bir de ağrılı bir yol izleneceğinden işlem öncesinde son derece derin bir uyku haline girmesi üzerine hastaya iğneler yapılır.

Kalbe İyi Bakmak Niçin Önemli?

Kalp ritim bozukluğu taşikardi hayat kalitesini ciddi oranda etkileyen bir sorundur. Bu tür işlemlere gereksinim duymamak için mutlaka kalbe iyi bakılması gerekir. Her yaştan her bireyde görülebilen bu rahatsızlıklar birçok tedavi gerektirmekte ve hayati risk taşımaktadır. Hayat konforunu üst seviyeye taşımak ve bu gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmamak için oldukça basit yöntemler mevcuttur. Örneğin;
• Spor yapmak. Vücudun hareket halinde olması, düzenli olarak bir spor dalıyla ilgilenilmesi kalbin çok hoşuna gider.
• Düzenli beslenmek. Sadece kalp için değil hayatın her alanı için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.
• Kötü alışkanlıklardan kurtulmak. Alkol, sigara ve benzeri ürünler kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerin başında gelmektedir.
Kalbindeki yara izlerinden kaynaklı, kalp çarpıntısı yaşayan hastaların Profesör Uzman Doktor Sedat Köse’ye ait https://www.sedatkose.com/kalp-ritim-bozuklugu-ankara/  adresinden önemli derecede bilgi ve yönlendirme bulabileceklerini düşünüyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir