Breaking News

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirileri bugün gün içerisinde 1.25 seviyesine kadar gerilese de işlem gününü yaklaşık 3 baz puan gerileme ile 1.28 seviyelerinden sonlandırdı. Enflasyon korkusu ve FED’in tutanaklarında da gördüğümüz tahvil alım hızının azalacağı beklentisi de ABD 10 yıllık tahvillerdeki hareketin hızını kesebilmiş değil. Avrupa tarafında ise genel olarak hafif satıcılı bir seyir vardı. İngiltere 10 yıllık tahvil getirileri yaklaşık 2 baz puan artarak 0.61 seviyelerinden işlem gördü. Delta varyantının gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı baskı sonrasında CDS yaklaşık 5 baz puan artışla 395 seviyelerine gelirken hazine kıymetlerinde de satış baskısı dikkat çekti. Beş ve on yıl vadede getiriler 5,17% ve 6,30% seviyelerinde işlem görürken, uzun vadeli kıymet tekrar 7% seviyesinin üzerine çıktı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

8 Temmuz Perşembe günü, dün açıklanan FED toplantı tutanakları ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen enflasyon hedefinin yükseltilmesi ve bir süreliğine hedefin üzerinde kalmasına izin verilebileceği açıklamalarına karşılık, Covid-19 salgınındaki yeni varyantların yarattığı büyüme endişesi risk iştahını azaltarak endekslere satış getirdi. ABD tarafında haftalık işsizlik başvuruları 350K beklentisinin üzerinde 373K seviyesinde açıklandı, bir önceki haftanın verisinde de 7 bin kişilik yukarı yönlü revizyon yapıldı.

Dow Jones endeksi %0.75 değer kaybıyla 34422 seviyesinde kapanış yaptı. Gün içinde 34292 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalamanın altına sarkan endeks, kapanışı bu desteğin üzerinde yapmayı başardı. Endeksteki 30 hisseden yalnızca 4’ü primli kapanış yaptı. Boeing %2.2 yükselişle dikkat çekti. Finansallar %2.2, ham madde %1.4, keyfi tüketim %0.9 satış gördü. S&P 500 endeksi %0.9 kayıpla 4321 seviyesinde Perşembe gününü sonlandırdı. Bu endekste de tüm sektörler satıcılı kapanış yaparken, finansallar %2, endüstriyeller ve ham madde %1.4 geriledi. Gayrimenkul, keyfi tüketim ve altyapı görece daha iyi performans gösteren sektörler oldu. Nasdaq comp. endeksi %0.7 satışla 14560 seviyesinde kapandı. Cabot Oil %2.3, Etsy %1.6, Tesla %1.3, Amazon %0.9 primlendi. Tahvil getirilerindeki düşüşe paralel, Goldman Sachs ve American Express %2’nin üzerinde satış gördü.

Avrupa tarafında hacimler son bir ayın ortalamasının %15 ile %40 üzerinde gerçekleşti. STOXX Europe 600 endeksinin 2021 yılında 5 kez destek bulup, tekrar yükselişine devam ettiği 50 günlük hareketli ortalama seviyesine kadar satış görmesi dikkat çekti. Buna karşılık, Euro STOXX 50 endeksi 2021 yükseliş kanalının altına kayarak, 100 günlük hareketli ortalama desteğine kadar satış gördü. Endeks %2 kayıpla 3992 seviyesinden kapanış yaptı. DAX endeksi %1.7 değer kaybıyla, 15421 seviyesinde işlem gününü sonlandırdı. Kapanış 15471 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalamanın altında kaldı. Finansallar ve keyfi tüketim %2’nin üzerinde değer kaybetti. Tüm sektörlerin satıcılı kapanış yaptığı işlem gününde gayrimenkul ve sağlık gibi defansif sektörler en az değer kaybedenler arasında yer aldı. FTSE 100 endeksi %1.7 kayıpla 7031 seviyesinde kapandı. Bu endekste de enerji hariç tüm sektörler satıcılı kapanış yaparken, keyfi tüketim yaklaşık %3, ham madde %2.5 değer kaybetti. CAC40 endeksi %2 değer kaybıyla 6397 seviyesinde kapanış yaptı.

Yarın ABD tarafında kritik bir veri açıklaması yok, Mayıs ayı toptan satış stoklarının son revizyonu açıklanacak, ayrıca Baker Hughes kuyu sayıları açıklaması da petrol yatırımcıları tarafından takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

8 Temmuz Perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları dışında piyasaların takip edeceği önemli bir ekonomik veri yoktu. Başvurular beklentinin üzerinde açıklanırken delta varyantının yayılımı ve ABD tahvil getirilerinin seyri piyasalara yön vermeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin gün içerisinde 1.25 seviyesine kadar gerilemesi ve reel getirilerin gerilemesiyle altın gün içerisinde $1820 seviyelerini test ederken kazanımlarını koruyamadı ve işlem gününü hafif kayıpla $1800 desteğinin hemen üzerinde sonlandırdı. Reel getirilerin gerilemesi altın için olumlu olsa da $1830 seviyelerinde bulunan 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar yukarı yönlü hareketin devamı için kırılması gereken önemli direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Gümüş %1’e yakın kayıpla $25.90 seviyelerinden işlem görürken bir önceki harekette destek görevini üstlenen $25.80 seviyelerinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama yine gündeme geldi. 200 günlüğün kırılması durumunda satış baskısı artabilir. OPEC+ üyelerinin masadan anlaşma olmadan kalkmasıyla $hafta başından beri geri çekilen petrol bugün %1’in üzerinde primle işlem görüyor ve $73 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. $72.60 seviyesinde bulunan 20 günlük hareketli ortalama ilk destek noktası olarak öne çıkıyor. Brent petrol tarafında da benzer bir hareket var ve aktif vade Brent %1 primle $74 seviyesinin hemen üzerinde. $74.17 seviyesinde bulunan 20 günlük hareketli ortalama kısa vadeli destek olarak değerlendirilebilir.

EBC başkanı Lagarde bugün yaptığı açıklamalarda FED tarzı ortalama enflasyon hedeflemesi yapmadıklarını, simetrik %2 enflasyon hedefinin orta vadede korunduğunu ve 22 Temmuz toplantısından sonra da yeni stratejiyi uygulamaya koyacaklarını açıkladı. EURUSD paritesi gün içerisinde baskın olduğu yukarı yönlü harekete ECB açıklamaları ile devam ederken işlem gününü yaklaşık %0.45 primle 1.1840 seviyelerinden sonlandırdı. Paritenin 1.18 desteğini güçlü bir şekilde kıramaması olumu ancak bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısı artabilir. NZD G10 para birimleri arasında dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi olurken geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın faiz artış haberleri ile beraber gelen kazanımları da koruyamamış oldu. 0.6940 seviyelerinden işlem gören parite için 0.69 takip edilecek ilk destek noktası olarak öne çıkıyor. Dolar endeksinde ise bugün dikkate değer bir değişim yok ve endeks hafif kayıpla 92.40 seviyelerinden işlem gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içerik nedir? Yurtdışı eğitim danışmanlığı Kadıköy
Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri